Panevėžio, Anykščių, Biržų, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Pakruojo naujienos.
Redaktorė: L. Matelienė
HOROSKOPAI

Tris žemynus kemperiu apkeliavę panevėžiečiai keliautojai sakė matę už juos kur kas didesnių ekstremalų
Po visų rekonstrukcijų gal bent Biržams žadėtų šeichų sulauks?
Laisvūnė RAŠEIVAITĖ, "Panevėžio kraštas"

Pasaulio centras

Nuo piliakalnio nudribęs liko jo papėdėje (nuotraukos, vaizdo reportažas)

170 įvairių dirbinių, dvi itin vertingos prieš tūkstantį metų nukaldintos žalvarinės apyrankės, o dar keli tūkstančiai puodų šukių! Tokios gausybės radinių istorikai neaptiko daugiau jokiame Kupiškio rajone žvalgytame piliakalnyje, tik Kerelių. Ar senieji kaimo gyventojai jaučia, kokiame saugiame senovės dvasių glėbyje jie gyvena? Jaučia, jaučia, tik kad jų čia jau beveik nebelikę. plačiau»

Gimtinėn grįžusi karininko sesuo parodė, kur reikia kasti (nuotraukos)

Naivių apylinkėse archeologai kasinėdami rado tik vieną vertingą relikviją – laivinį kovos kirvį. Ir ką gali žinoti, gal būtent šis ginklas tapo talismanu ateities kartoms – Naiviai išaugino tragiško likimo Nepriklausomos Lietuvos kariuomenės generalinio štabo pulkininką K.Dulksnį. Dabar kaimas, iškėlęs šimtus inkilų, skelbia tikėjimą, kad paukščiai visada grįš į laisvą tėvynę. plačiau»

Į istoriją nugulė ir mokinius išgąsdinęs omonininkų antpuolis (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Yra vietovių, apie kurias nėra ką pasakoti – nei istorijos, nei spalvų. Tačiau apie Saločius to nepasakysi – ko jie per amžius neatlaikė, įsikūrę šalia valstybės „rubežiaus“! Bet geriausiai apie tai ir apie skandalingą Radvilų reformacijos išvijimą visiems gali papasakoti mokytoja Roma Jakubonienė. plačiau»

Pasienio gyventojai šventinės nuotaikos iš Rygos nesiveš (nuotraukos)

Pasvalio rajono Saločių miestelio žmonėms užkampio nuobodulys visai negresia. Jie džiaugiasi, kad gali mėgautis kone už rankos mosto esančių latvių siūlomomis pigesnėmis pramogomis, o ir patys turi tiek veiklos, kad nėra kada nuobodžiauti. Tik tiek, kad dabar tą veiklą tenka vykdyti užsidarius namuose ir kaimynams rodyti per internetą. plačiau»

Likimas atvedė į pasakų trobelę iš vaikystės prisiminimų (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Kadaise raudonu tėvų žiguliuku važiuodama per apsnigtus Čiovydžius paauglė svajodavo kada nors apsigyventi iš sniego vos kyšančioje gryčiukėje. Po daugelio metų jos svajonė išsipildė, tik naujakuriai nenujautė, kad laukia dar viena staigmena – šimtametė sodyba yra „Senovinių kupiškėnų vestuvių“ režisieriaus Povilo Zulono gimti namai. plačiau»

Garsaus kupiškėno režisieriaus brolis nugirdė gaidį (nuotraukos)

„Senovinių kupiškėnų vestuvių“ režisierius Povilas Zulonas išgarsino gimtus Čiovydžius visoje šalyje, bet kodėl jis – mažutis ir vikrus – į porą pasirinkdavo stambias ir griežtas moteris? Kaimo gyventojai prisimena ir šio įžymybės seseris bei brolius, ypač Joną. Likęs tėvų namuose, jis, luošas vyras, ėmėsi aludarystės. plačiau»

Kurortą menantys pušynai per pandemiją atsigavo (nuotraukos, vaizdo reportažas)

„Seniau, būdavo, miestiečiai vaikai važiuoja pas tėvus į kaimą, dabar pas mus atvirkščiai. Aš, miestietė, džiaugiuosi, kad dukra senelių kaimą pasirinko, turiu kur atvažiuot“, – sako Žiobiškyje sutikta moteris. Išties, smetonmečiu garsėjusį kurortinį šio miestelio grožį dabar atranda ne tik vietos žmonės, bet ir visi, kuriems šiuo sunkiu metu reikia gamtos atgaivos. plačiau»

Klasės draugės maldaudavo nupaišyti agurką (nuotraukos)

Iš Žiobiškio kilusi grafikė Irena Bajorūnaitė į tėviškę grįžta su padėkos žodžiais tėvams, nors jie jos ir nelepino. Įveikusi daugybę sunkumų mergaitė tapo tuo, ką joje iš karto įžvelgė klasės draugės – dailininke. Trys jos užauginti talentingi vaikai taip pat tarnauja menų mūzoms, tik jie – užsienyje. Gal tuomet turėtų jaustis vieniša? Kur tau – jos bute daugėja žmonių, nes kasdien šeimininkė nupaišo po vieną naują. plačiau»

Nutilęs varpas laukia savo valandos (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Į šonais sulipusius du kaimus turistus traukia išskirtinio grožio koplyčia. Vietos bibliotekininkė svečiams pasakoja ir legendą apie šv. Jurgį ir mergelę, ir prieš pasaulinius karus slėpto, į žemes užkasto varpo istoriją. Trečią kartą varpas nutilo su Nepriklausomybės atgavimu. Dabar visi suka galvas, kaip čia vėl leisti jam sugausti. plačiau»

Kaimo laimės žiburys – keistai datai atminti (nuotraukos)

Vykstantys į literatūrinę kelionę po rašytojų gimtines Vabalninko krašte ekskursantai suka ir į Meilūnus. Kai svečiai susėda prie stalo vietinių šeimininkių padarytos „čiupkos“ pasrėbti, jiems pasakojama didelė vienos poros meilės istorija. Galop visiems galima pranešti dar vieną įspūdingą dalyką – tai, kad Meilūnai buvo paskutinis šalyje elektrifikuotas kaimas. plačiau»

Žvyrkelio ruožas verčia vadintis dulkinu užkampiu (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Ėriškiai sovietmečiu buvo padaryti pavyzdine gyvenviete. Laisvoje Lietuvoje šio kaimo statusas irgi nemenkas – jis dukart pripažintas gražiausia Panevėžio rajono vietove. Bet kad jį pasiektum, turi apdulkėti iki ausų – nuo magistralės „Via Baltica“ įveikti 6 kilometrus žvyrkelio. Užtat žmonės ir karčiai juokauja, kad ko jau ko, o darbo mašinų meistrams tikrai parūpina. plačiau»

Kaimas išsaugojo drobinį savo garsiausio žmogaus drabužį (nuotraukos)

Sovietmečiu Panevėžio rajono Ėriškių kaimo gyventojai negalėjo labai garsiai girtis, kad lietuvių kalbos puoselėtojas Juozas Balčikonis yra čia gimęs ir gyvenęs. Jo dukterėčia nežinantiems paaiškindavo, kad akademikas neįtiko sistemai dėl savo tikėjimo ir komunistų partijos ignoravimo. Pasakojama, kad ir nemažai nemalonumų jis patyrė vien dėl to, kad žodį „Dievas“ parašė didžiąja raide. plačiau»

Liepsnos sunaikino ir vertingiausią dvasininko rankraštį (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Netoli Namišių esančiame Velžių kaime dar žaliuoja šimtametis ąžuolas, laikas nesunaikino ir daugiau nei prieš tris šimtus metų pastatytos klėties. Tai garsios Jasėnų giminės, prelato Kazimiero Jasėno atminimo ženklai. Vienas iš tokių ženklų – ir dvasininko sūnėnui noras, kad gimtajame krašte mėlynuotų linai, prišaukė tremtį. plačiau»

Linų augintojams apmaudu, kad močiučių apdainuotieji mėlynžiedžiai tampa egzotika (nuotraukos)

Neįprastame žydinčių linų fone įsiamžinti trokštantys lietuviai žino, kur važiuoti, – į Namišius Pasvalio rajone. Linų laukų šeimininkai nevaro jų lauk – tesifotografuoja, kiek širdis geidžia. Po to šie ūkininkai atriedės į laukus su kuliamąja, o parvežę derlių namo spaus itin visų sveikuolių giriamą linų sėmenų aliejų. plačiau»

Ant koplyčios slenksčio – paskutinis Kuprių kaimo anūkas (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Melioracija nuo žemės paviršiaus nušlavė visą Kuprių kaimą, mažai kas beatmena jo buvusius gyventojus, bet kaimo vardas neišnyko, jį tebesaugo pakrašty vidur kapinių stovėjusi, užtat išlikusi, Šv. Stanislovo koplyčia. Joje, nors niekad nebuvo ir dabar nėra net elektros, vis dar gausiai renkasi tikintieji. plačiau»
1 | 2 | 3
www.panskliautas.lt - visos teisės saugomos.